مواد شیمیایی

تحقیقات دانشجویی و تاثیر ماده اولیه شیمیایی آزمایشگاهی با کیفیت بر آنها

مواد اولیه آزمایشگاهی با کیفیت

در دانشگاه های مختلف کشور که زیر مجموعه وزارت علوم و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند، هر سال هزاران پایان نامه و طرح های تحقیقاتی توسط دانشجویان انجام می شود.

عناوین پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی مرتبط با فعالیت های آزمایشگاهی به شکل چشمگیری روند صعودی به خود گرفته است. از آنجا که هیچ آزمایشگاهی نمی تواند ادعا کند تمامی مواد اولیه مورد نیاز را دارا می‌باشد، دانشجویان برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی خود نیازمند یک سری از مواد اولیه شیمیایی آزمایشگاهی هستند. همچنین این حق طبیعی هر دانشجویی هست که عناوین فعالیت های تحقیقاتی و آزمایشگاهی خود را زیر نظر اساتید خود، آزادانه انتخاب کنند و محدودیتی در این زمینه نداشته باشند.

به هر حال این یک پیش نیاز است، که هر دانشجو و پژوهشگری در هر کجای کشور به راحتی و بدون هیچ نگرانی به مواد اولیه آزمایشگاهی با کیفیت و مرجع دسترسی داشته باشند، تا فعالیت های تحقیقاتی با کیفیت و مفید انجام دهند و بتوانند مرزهای دانش را طی کنند.

روش هایی که اکثر دانشجویان برای تهیه مواد اولیه آزمایشگاهی استفاده کرده اند شامل:

خرید از معرف اساتید یا دانشجویان قدیمی که همه چیز به شانس دانشجو بستگی دارد تا در انتهای آزمایش از دیدن نتایج عجیب و غریب به علت استفاده مواد اولیه آزمایشگاهی تقلبی متحیر شود یا نه. این روش ممکن است به فروش مواد آزمایشگاهی با قیمت های سرسام آور و حتی در بعضی موارد فروش مواد تقلبی به جای برندهای معتبر دنیا در بسته بندی های مشابه منجر شود که باعث ایجاد چالش های زیادی برای دانشجویان و محققین گشته است.

  • قبل از انتخاب عنوان پژوهش و روش مطالعه، باید در مورد مواد اولیه آزمایشگاهی مورد نیاز جستجو کرده و دقیقا ماده خود را انتخاب کرد.
  • گاهی اوقات دانشجویان تمام مراحل کار تحقیقاتی را طی می نمایند و هنگامی که برای تهیه مواد اولیه آزمایشگاهی اقدام می‌کنند دچار چالش‌های مختلفی می شوند که دیگر برای تغییر مواد اولیه مورد نیاز خیلی دیر است و زحمات محقق بر باد می‌رود.

نکات مهمی که دانشجویان و محققین باید به آن توجه کنند


۱) عدم تولید ماده اولیه آزمایشگاهی مورد نظر از طرف شرکت سازنده:

قبل از انتخاب مواد مد نظر برای انجام روش کار تحقیقاتی فقط به پیشنهادات اساتید اکتفا نکنید، درست است که از لحاظ علمی آنها بهترین پیشنهادات را به شما خواهند داد، اما تهیه آن ماده بر عهده محقق است و به همین  دلیل باید از ابتدا به فکر تمام مراحل طرح تحقیقاتی بود. با یک جستجوی ساده در سایت شرکت های تولیدکننده بزرگ دنیا مانند مرک و سیگما مواد اولیه شیمیایی که تولید آنها متوقف شده است به راحتی قابل مشاهده است و ماده اولیه با همان کد اختصاصی، دیگر قابل خریداری نیست. پس بعد از مشورت با اساتید یک جستجوی ساده در سایت مرک و سیگما انجام دهید تا از تولید آن مطمئن شوید و هم این که دقیقا کد اختصاصی ماده اولیه شیمیایی مورد نیاز را با مشورت دیگران انتخاب کنید تا خرید شما تسهیل پیدا کند. پس این نکته بسیار مهم است که قبل از هر اقدامی به بررسی نحوه تامین مواد مورد نیاز برای انجام تحقیقات پرداخته شود تا در ادامه کار با چالش مواجه نشد.

2) تعیین دقیق حجم ماده مورد نیاز با در نظر گرفتن خطاهای احتمالی در مراحل انجام آزمایشات و مشورت با اساتید

تعیین نوع ماده ی مورد نیاز برای اجام کار تحقیقاتی به تنهایی کافی نیست، باید حجم مصرفی ماده مورد نیاز را دقیقا تعیین کرد(با در نظر گرفتن خطای احتمالی) تا در تمام مراحل آزمایش مواد کافی در اختیار داشته باشید و هم اینکه در انتهای پژوهش مواد اولیه مازاد نداشته باشید و در منابع مالی مصرف شده برای انجام کار تحقیقاتی بهره وری را لحاظ کرده باشید و از هدر رفتن پول جلوگیری کنید. در بعضی مواقع که حجم مورد نیاز با حجم تولیدی شرکت های معتبر تفاوت زیادی دارد، معمولا محققین به سایر دوستان خود اطلاع می دهند تا برای مقدار باقی مانده یک شریک انتخاب کنند تا مواد دور ریخته نشود. البته نگه داشتن مواد اولیه اضافی بعد از باز شدن توصیه نمی شود، چون که هر ماده ای بعد از باز شدن پلمپ شرکت تولید کننده باید مصرف شود و نگه داری مازاد آن از کیفیت اولیه مواد می کاهد.

3) عدم دسترسی به آن ماده در حجم مورد مصرفی مورد نیاز:

شرکت های تولید کننده پک های بسته بندی خود را در حجم های استاندارد خود عرضه می‌کنند و حتی در بازه های زمانی مختلف حجم پک های بسته‌بندی متغیری دارند و بر اساس سیاست های شرکت تولیدکننده، نیاز بازار، تحلیل  ها و پیش بینی های کارشناسان تغییر می کنند.

4) شرایط نگه داری مواد مورد نیاز را با امکانات محل آزمایش خود تطابق بدهید:

به هنگام کار در آزمایشگاه یک سری تجهیزات و لوازم برای استفاده و نگه داری مواد اولیه آزمایشگاهی داریم. لیست کاملی از تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز در تمام مراحل تحقیق را مورد بررسی قرار دهیم و سپس با محیط آزمایشگاه خود تطابق دهید.

5) تجهیزات حفاظتی مورد نیاز برای مواد آزمایشگاهی مد نظر را تهیه کنید.

اولین ایمنی بعد کار، این شعار برای همه آشنا هست اما عمل کردن به آن برای خیلی از افراد کسل آور محسوب می شود اما حرفه ای ترین افراد هم در محیط آزمایشگاه اول از  ایمنی خود اطمینان حاصل می کنند و بعد کار تحقیقاتی را شروع می کنند. با اجرای دستورالعمل‌های ایمنی در آزمایشگاه، می‌توان از بروز خطرات جلوگیری نمود. مصرف مواد اولیه آزمایشگاهی طبق دستورالعمل های ویژه هر کدام متفاوت هست و باید بعد از انتخاب مواد اولیه مورد نیاز شرایط استفاده از آن را مطالعه کرده و در صورت نیاز آنها را خریداری کنید تا از آسیب دیدگی در هنگام کار تحقیقاتی در امان باشید.

6) در قسمت جدول گانت طرح تحقیقاتی به بازه های زمانی انجام فعالیت دقت کنید.

بازه های زمانی انجام هر فعالیت را بر اساس مواد مصرفی آن فعالیت تعیین کنید تا از پیش بینی فعالیت های جدول گانت کار تحقیقاتی عقب نمانید.

7) از تمام مراحل انجام کار تحقیقاتی مستنداتی از قبیل فیلم و عکس تهیه کنید.

در زمانی که کار تحقیقاتی به اتمام می رسد و قصد ارائه آن به سایرین را دارید به یک سری محتوای تصویری نیاز دارید تا ارائه شما در انتهای کار جذاب تر به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *